Grammy ödüllü şarkıcı Ed Sheeran’a konser yasağı gündemde

Coldplay ve The 1975’ten sonra Malezya’daki muhafazakarların gözlerinde yeni bir İngiliz müzisyen hedefi var: Ed Sheeran.

32 yaşındaki şarkıcı ve şarkı sözü yazarı, iki yıl süren dünya turnesi kapsamında 24 Şubat’ta başkent Kuala Lumpur’daki Bukit Jalil Ulusal Stadyumu’nda sahne alacak.

Ancak muhalefetteki İslam Partisi, LGBTİ haklarına verdiği desteğe itiraz ederek konserin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Partiden yapılan açıklamada, hükümete “Ramazan eşiğinde kararlı bir duruş sergilemesi” çağrısında bulunuldu ve Sheeran’ın gösterisinin, oruç ayının “kutsallığını kirleteceği” iddia edildi. Sheeran’ın “Malezya tarafından kesinlikle reddedilen LGBTİ ideolojisinin bir geçmişine sahip olduğu” belirtildi.

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU

Eşcinsellik Malezya’da yasa dışı ve bu, Kuala Lumpur’daki hükümetin bu konuyla ilgili karşılaştığı ilk durum değil.

Geçtiğimiz yıl yetkililer, pop-rock grubu The 1975’in solistinin ülkenin LGBTİ sorunlarına ilişkin tutumunu eleştirmesinin ardından müzik festivalini ertelemişti.

Matty Healy, sahnede bir erkek grup arkadaşını öpmeden önce konserdekilere, “The 1975’i bir ülkeye davet edip sonra bize kiminle seks yapabileceğimizi söylemenin mantığını anlamıyorum.” demişti. Otuz dakika sonra grup yasaklandıklarını söyleyerek salonu terk etti.

Kasım ayında muhalefet, Coldplay’in Sheeran’ın çalmayı planladığı mekandaki konserinin iptal edilmesi için kampanya yürüttü. Toplam 75.000 hayran İngiliz grubu görmeye geldi ve bu, Malezya’da bugüne kadarki en büyük konser oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x