Bu Kez Susamları Sayacaklar: SPK Onayladı Halka Arz Olacak Yeni Şirket Belli Oldu

Halka arzlara yeni şirketler gelmeye devam ediyor. Bu kez halka arz konusunda yıllardır adı geçen bir şirket bindi Borsa trenine: Simit Sarayı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), haftalık bültenin yer verdiği bilgilerde halka arzlar artık ilk dikkat çekenler oluyor.

Simit Sarayı’nın zincir gıda perakendecisinin üretici şirketi olan DMR Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracat A.Ş.’nin halka arzına onay çıktı. Şirket, pay başına 10,24 liradan halka arz olacak. 2020 yılında şirketin yüzde 30’una portföy yönetim şirketi Re-Pie ortak olurken, 2021 yılında da şirketin unvanı DMR Unlu Mamüller olmuştu.

SPK haftalık bülteninde yer alan kararda, şirketin 110,3 milyon TL olan sermayesi bedelli artırımı ile 185,3 milyon TL olarak 75 milyon TL pay satışı ile halka arz ediliyor.

DMR Unlu Mamuller’in halka arz fiyatı 10,24 TL olarak belirlendi. Halka arz sonrası halk açıklık oranının yüzde 40 olması planlanıyor ve şirket toplam değeri 1 milyar 897 milyon TL olacak. Halka arz büyüklüğü de 768 milyon lira olurken, 1 yıl ihraççı ve ortakların pay satmama taahhüdü bulunuyor.

DMR’nin yüzde 40 üretimi Simit Sarayı ürünleri olurken, geri kalan üretimin de farklı mağaza ve otellere, ayrıca yaklaşık 30 ülkeye ihraç edildiği biliniyor.

Danimarka, İsrail ve Kanada gibi 30 ülkeye ihracat yapan şirket, daha çok dondurulmuş ürünleri yurt dışına gönderiyor.

Halka arz gelirini, dondurulmuş ürünlerin üretimi ve lojistiğine yönelik makineler için, daha zorlu pazarlara da sorunsuz ihracat için soğuk zincire yatırımda kullanılacağı belirtildi.

DMR, Re-Pie ile ortsaklığı sonrası Simit Sarayı’ndan daha geniş bir pazara hitap ederken, Simit Sarayı’nın konuşulan borçlu yapısından farklı olarak borçsuzluk vurgusu da yapıldı.

DMR, Simit Sarayı markasının “30 yıllık isim hakkı” sahibi olurken, bu halka arz sonrası mağazaların sahibi olan Simit Sarayı’nın da halka açılacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x